„Vajon ismerhettem volna?” – a 13 éves Szegedi Blanka emlékei a 13. Groszmann Lili emléksétán

A 13. Groszmann Lili-emléksétán megtörtént a csoda, akkor amikor a 13 éves Szegedi Blanka családja nevében egy közel kilencvenéves fényképet adott át nekem.

Az 1938-ban készült osztályképen Groszmann Lili és Blanka dédnagymamája, Lukács Teréz is látható, középen pedig Batta tanár úr ül az egykori 5–6. osztályos tanulók között.

A fotó, a középső sorban jobbról a harmadik Groszmann Lili.

A fénykép egy különleges barátság emlékét őrzi. Blanka elmondása szerint dédnagymamája és Lili között nagyon szoros kapcsolat alakult ki. Mivel Lili mozgássérült volt, Lili édesapja egy kis kocsit készíttetett számára, amelyen Teréz nap mint nap az iskolába húzta barátnőjét. A család emlékezete szerint a Groszmann család élelmiszerboltot működtetett a katolikus templom mellett, dédnagymamája pedig rendszeresen vitt nekik friss tejet. Groszmann úr gyakran édességgel – például süvegcukorral vagy krumplicukorral – jutalmazta a segítséget.

Blanka számára különösen fontos volt részt venni az emléksétán, hiszen gyermekkorától hallgatta nagymamája és dédnagymamája történeteit. Mint mondta, gyakran elgondolkodik azon, vajon ismerhették volna-e egymást, ha a történelem nem szakítja félbe a cserépfalui kislány életét.

A fénykép átadása mellett egy másik, generációkon át fennmaradt emléket is megosztott. Elmondása szerint egy cserépfalui asszonytól hallotta, hogy a holokausztot túlélő Groszmann György a háború után visszatért a faluba, és arról beszélt: egy katona megpróbálta kimenteni húgát, Lilit a haláltáborból, ám a kísérlet tragikus véget ért. A történet ma már inkább a helyi emlékezet része, mintsem bizonyítható történelmi tény, mégis jól mutatja, milyen mély nyomot hagyott Lili sorsa a közösségben.

2014-ben Blanka 1 éves volt amikor cserépfalu történeteit feldolgozó kutatásom, életem elért Groszmann Lilihez. Lehet ennyi idő kellett ahhoz, hogy helyben is megtörténjen a csoda. Nagyon köszönöm Blankának, és várom további történeteit, ezennel ő is része kis csapatunknak.

A fotón Blanka a sétán, a Schwartz háznál.

Lesz még poszt a 13. sétáról, a fiam is 13-as számmal játszik a focipályán, az élet egy csoda.

Október 31-én kerül vissza a mártírok emlékműve a mezőkövesdi főtérre

Október 31-én lesz az ünnepélyes visszaállítása a mezőkövesdi Holokauszt Emlékműnek. Mezőkövesd város és a MAZSIHISZ közösen jegyzik a rendezvényt az egykori zsinagóga helyén, az iskola előtt téren, aminek a neve Hősök tere. Lesznek beszédek is természetesen, 11 órakor kezdődik a megemlékezés, amely a zsidó temetőben ér majd véget.

Az Élet Igazsága Alapítvány is ott lesz, és örvendünk majd nagyon. 2014 óta gondolkodtunk a visszaállításon, és lám sikerülni fog, ahogy az összes többi tervünk is meg fog valósulni. Mert nem élhetünk tudatlanságban.

Dr. Fekete Zoltán polgármesterrel és Gordon Gábor, a MAZSIHISZ megemlékezésekért felelős munkatársa, aki az Emlékezzünk és Emlékeztessünk Alapítvány kuratóriumi elnökével nyáron találkoztunk, akkor már szépen haladt a helyreállítás.

Az emlékmű hátoldalán nagy táblán lehetett olvasni az áldozatok neveit, sajnos ez most még nem lesz helyreállítva.

Pár hete még le volt fóliázva:

Ilyen volt a háború után Mezőkövesden az emlékmű, 1956-ban került el onnan. Sajnos.

Jöjjenek Mezőkövesdre október 31-én.

12. Groszmann Lili emlékséta, 2025. május 18.

A POSZT frissül

Tervezet:

Indulás: 2025. május 18. 9 óra

Cserépfalu: Groszmann ház, Lili botlatókövének elhelyezése, Cserépfalvi emlékszoba, templomkert emléktábla, Schwarcz Éva botlatókövének elhelyezése, zsidó temető

Bogács: Zsidó temető

Mezőkövesd: egykori zsinagóga emléktáblája, Hársfa és Diófa utca sarka utca, az egykori gettó területe, tavalyi botlatókövek ellenőrzése, zsidó temető

1944 májusának végén Cserépfaluból és környékéről 931 zsidót vittek a mezőkövesdi gettóba. Június első napjaiban felszámolták a gettót, és a zsidókat a diósgyőri téglagyárba vitték, majd onnan Auschwitzba deportálták. A két cserép családból ketten élték túl a szörnyűséget.

Számítok rád, és ha az esemény terjesztésében is tudnál segíteni, az is klassz lenne.
Az esemény linkje: https://www.facebook.com/events/3189829571152667/

On 18 May of this year, we are going to remember those who were taken from the village closely following the route they would have walked from Cserepfalu to Mezokovesd, 18 km away, where there was a large Jewish ghetto. During the walk, researcher, Istvan Balazs and Peter Toth will discuss their findings, stopping by some relevant landmarks.

Kép az első sétáról, 2014-ből:

99 éves lenne ma Lili

A holokauszt nemzetközi emléknapja van ma, Lili 99 éves lenne ma, de megölték a nácik.

Nem élhetünk tudatlanságban.

2025. május 18-án végiggyalogoljuk a Cserépfalu-Mezőkövesd távot, amely úton Lilit 81 évvel ezelőtt egy lovaskocsival vitték a gettóba.

12. Groszmann Lili Emlékséta: https://www.facebook.com/events/3189829571152667/

A programot Az Élet Igazsága Alapítvány szervezi.

Groszmann Lili 1927-ben Cserépfaluban 🙁

Újabb klassz középiskolai program Mezőkövesden

A holokauszt volt a központi témája a mezőkövesdi Szent László Gimnázium és Közgazdasági Szakközépiskola április 3-ai projektnapjának, amelyen 22, Mezőkövesd testvérvárosából, Bad Salzungenből érkező diák, valamint négy kísérő pedagógus is részt vett, írja a  Mezőkövesd.hu.

A mezőkövesdi középiskolában évek óta foglalkoznak a holokauszttal, több eseményről be is számoltam, részt vettek az üres padok programban, az iskolában emlékjelet is tettek ki, most egy fát is ültettek a német és magyar diákok.

Megkérdeztem Krajnyákné Barna Anikót, a gimi német szakos pedagógusát a programról. Kiemelte, hogy tavaly már voltak tanulmányi kiránduláson Bad Salzungenben, ahol több egykori a buchenwaldi koncentrációs tábor helyén létesített múzeumot is megnéztek. Anikó azt mondja ezt a programot azért támogatják a németek, mert felerősödtek bizonyos neonáci hangok, és igyekeznek mindent megtenni, hogy a holokauszt borzalmai ne ismétlődhessenek meg.

Képek a tavalyi németországi útról:

Egy cikk is megjelent az akkori útról:

De vissza 2023-ba. A projektnap előtt Budapestre utaztak a diákok, ahol a Dohány utcai zsinagógát, zsidó emlékhelyeket kerestek fel.

A csoportos projektnapon a holokauszt emlékén dolgoztak, amelyet be is mutattak az iskola dísztermében. Emellett megkoszorúzták az iskola aulájában található, az intézmény egykori zsidó diákjainak emlékplakettjét.

A hétfői program folytatásaként a német es a magyar diákok egy barátságfát ültettek el közösen a gimnázium udvarán. A faültetésen részt vett Molnár Istvánné önkormányzati képviselő, aki üdvözölte Mezőkövesd testvérvárosából érkezett vendégeket, majd átadta a város ajándékát és jókívánságait. Az eseményen Burkhard Durner, a delegáció vezető tanára adta át Bad Salzungen polgármesterének üdvözlő levelét, jókívánságait, valamint ajándékukat.

Képek a mezőkövesd.hu-ról