Keményen toljuk a temetők térképes megjelenítését, nem aludtunk el, 1397 temetőnél járunk, közel ez lesz a végső szám is.
Nemsokára publikálva lesz
Groszmann Lili – a cserépi zsidóság története
Nem élhetünk tudatlanságban
Keményen toljuk a temetők térképes megjelenítését, nem aludtunk el, 1397 temetőnél járunk, közel ez lesz a végső szám is.
Nemsokára publikálva lesz
Tóthné Valériával, a kutatás motorjával kapcsolatban vagyunk, tavaly már írtunk a Magyar Zsidó Kulturális Egyesület által gondozott Üres padok programról. Gimisek váltak helytörténésszé, megkérdezték a nagyszülőket információkat gyűjtöttek különböző intézményekből, majd készítettek egy kutatási beszámolót. Két mezőkövesdi hallgatót tudtak megnevezni, az ő padjaik lettek üresek 1945-ben.
”Végül öt olyan egykori diákra bukkantak, akik a holokauszt idején Mezőkövesden tanultak, ketten túlélték a vészkorszakot. Kiderült, Waller Istvánt és a magántanuló Berényi László Györgyöt is Auschwitzba vitték, ott haltak meg 1944 júniusában. Grünberger Istvánról nem tudták kideríteni, mi lett a sorsa.
Valériától ígéretet kaptunk arra, hogy majd a teljes beszámolót közölhetjük képekkel és illusztrációkkal. Mi pedig hozzátesszük, amit hozzá tudunk.
Mutatom az Északban megjelent szkennelt cikket az eseményről, de a BOON oldalán is olvasható.
A Mezőkövesd TV forgatott az emlékjel avatásán.
Ott hagytam abba a múlt héten, hogy a most múzeumként üzemelő Auschwitz I. tábor bejáratán, a filmekben tévesen kulisszázott Arbeit Macht Frei felirat alatt nem masíroztak a zsidók, ott manapság a turisták bandukolnak iszonyat nagy számban. Viszont rengeteg zsidó érkezett Auschwitz-Birkenauba 1941 és 1944 között, abba a hatalmas táborba, mely ma még nem múzeum.
Az Auschwitz II. egy nagy zsidó temető.
Az egész temető, annyira hatalmas, hogy oda egy nap nem elég. Majdnem három órát voltam ott, a mobilom szerint 6 km-t sétáltam. Iszonyú hideg volt, bár sütött a nap.
Az egész holokausztot, mint olyant, itt, ezen a helyen lehet csak értelmezni. A sínek mellett, a drót mellett, a kémények alatt, a nyírfaligetes pocsolya mellett. Mindenhol Auschwitzban.
A szemem, a lábam, az egész testem különböző érzékelői olyan mennyiségben és olyan sebességgel adták az agyamnak az infókat, hogy az elképesztő. Az agyam pedig nem tudott ezekre válaszolni, nem indította be az izzadást, a vörösödést, a gyomrot. Nem indultak meg a könnycsatornák sem. Leblokkoltam. Csak mentem és mentem és mentem, és az iszonyat csöndben ott volt a nagy semmi. A zöld fűben, a kék égen. Az üresség.
Most, mikor írom kicsit lúdbőrözök, de egy számítógép előtt ülve, a meleg szobában ennyi telik csak a szervezetemtől.
Felesleges próbálkozni szobrokkal, versekkel, kiállításokkal, unalmas klisékkel telenyomott, kommerszen megdíszletezett, „tíz kilót kell fogynia szereplőnek” típusú filmekkel. Ahol persze legyen mindig egy túlélő, mert az fontos. Felesleges dokumentumfilmekkel próbálkozni, hogy bemutassák ezt a szörnyűséget.
Több mint egymillió embert öltek meg itt a nácik. Amikor ideértek az oroszok 1945 januárjában, hétezer embert találtak élve. Itt ezen a helyen van a holokauszt, nincs máshol. Itt van az aljassá vált emberiség durva bizonyítéka.
Auschwitzban is vannak zavaró tényezők, itt is vannak turisták és csoportok, itt is újítanak fel állagmegóvási szempontból barakkokat, hogy megmaradjanak az utókornak. De mégis a tábor 90 százaléka úgy van hagyva, ahogy 1945-ben leléptek a gyáva nácik, miután felgyújtották és felrobbantották majdnem az egészet.
Az emlékmű a legzavaróbb az egészben a bejárattól átellenben, az egyáltalán nem illik oda. De emlékmű, az nyilván kell.
Kellett persze egy vonatszerelvény-installáció is, mely múzeumpedagógiailag is fontos hely, biztos valaki már csinált olyan képet egy drónról, ami ugyanúgy mutatja a nagy turistatömeget mint 44-ben, amikor érkeztek a transzportok a sínek közé.
Jelenlegi tudásunk alapján majdnem negyven cserépit vagy cserépi születésű zsidót hoztak ide a mezőkövesdi és a miskolci gettón keresztül. Voltak, akik túlélték, de többségük itt halt meg Auschwitzban.
Legyen lelkük bekötve az élők kötelékébe.
És akkor itt vannak a képeim. 85 db. Klikkre nagyul, nyilakkal lapozható. Sorban hagytam, ahogy mentem végig a táboron. Nem írom le, hogy mik vannak a képeken. Sok mindent kihagytam, mert egy idő után az agyam feladta. Nagyon elkezdtem fázni 2017. február 25-én délután három óra körül.
Vissza fogok jönni.
VIDEÓ
Szögezzük le újra:
Egyetlen szervezettől sem kapunk – és nem is fogadunk el pénzt a munkáért. Eddig beletettünk pár hónapot ebbe az egészbe, a térkép elkészítése, a temetők kutatása kb. 800 óra munka eddig. Irigyelsz? Szorozd be egy átlag órabérrel. Mi ennyit bukunk, te ennyit nyertél. Máris okafogyott a vádaskodásod, hogy mi ebből hasznot húzunk.
Újra a szokott hülyeség… a te vállalkozásodat rövidítjük meg azzal, hogy ingyenesen elérhetővé teszünk mindent.
Hát… micve. Ennyi a válaszunk. Azt hiszem nem kell részletezni.
Nem mellesleg azt gondolom, hogy te ezeket az adatokat úgyis felhasználod, és pénzt kérsz érte…Seggfej.
Csak a te kedvedért, hogy érezd a törődést:
Minden ezentúl is nyilvános és ingyenesen hozzáférhető lesz. Mert csak.
A névsorban elől lévő három megyénk zsidó temetőinek a helyét lehet megnézni legújabb aloldalunkon.
Több hónapos meló után térképre tettük Békés megye, Bács-Kiskun megye és Borsod-Abaúj-Zemplén megye zsidó temetőit. Forrásaink a 19. századi kataszteri térképek.
A térképen több temető szerepel a ma ismert listán kívül.
Még egyszer:
A kataszteri térképek alapján lényegesen több temető van annál, amit eddig tudtunk.
A temetők nagyobb része, 98%-a pontos helyet, pontos telekméretet mutat. Narancssárgával jelöltük azokat a temetőket, melyeket nem lehet helyrajzi szám szerint beazonosítani, azaz nem jelölik egészen pontosan a temető helyét.
A térképre kattintva megnyílik egy Google-térképes megyei aloldal. Bele lehet nagyítani, majd a keresett helyre kattintva lehet megnézni jól ráközelítve a temető helyét. Ezután az ikszre kattintva juthatsz vissza a megyetérképhez.
1. Bács-Kiskun megye 119 településéből 43 településen 50 temető van
2. Békés megye 72 településéből 32 településen 38 temető van
3. Borsod-Abaúj Zemplén megye 358 településéből 270 településen 290 temető van
A következő megyék kerülnek fel a következő hónapban: Heves, Nógrád, Szabolcs, Hajdú, Jász-Nagykun-Szolnok, Csongrád és Pest megye.
A térképet és a temetői adatbázist is bővítjük majd a főbb adatokkal.
A cserépi temető kapcsán már benne vagyunk nyakig az elfeledett temető visszaszerzési folyamatában, rossz szóval ez a prototípusunk, aztán majd meglátjuk mi lesz ebből.
Többször gondolkodtunk már a témáról, itt lehet bővebben tartalmakat fogyasztani
Ki mutogasson kire?
Elveszíti temető jellegét…
Elfeledett temetők képriport
Hogy ne éljünk tudatlanságban.
Szeretnénk újra hangsúlyozni, hogy a zsidó temető örökké zsidó temető. Nem egy lehetőség a temetők visszaállítása, hanem vissza kell állítani, és kész.