Az is kérdés, hogy meddig menjek tovább földrajzilag? Cserépfaluból indulunk, de Mezőkövesd, Mezőcsát, Miskolc, Budapest, Sopronbánfalva, Mathausen, Auschwitz jön be így fejből. Mindenhol van egy kis cserépi múlt. És mi legyen a kitekintéssel mint műfajjal?
Most két ilyet mutatok. Egy csepeli és egy szolnoki plakát 1944-ből. Volt vajon Mezőkövesden is ilyen?
Folytatom infografikával. Négy adatból felépített felekezeti lista következik a Huseby írásból. Cserépfalu református falu, de azért a vallásszabadságnak hála.
Tegnap a megemlékezésen megemlékeztünk.
Eddig tartott az alapkapkodó kutatás, mostantól komoly szakmai segítőkkel átmegyek a totális amatőrségből a félamatőr kutató űrhajóba.
Amikor Mezőkövesden a Hársfa és a Diófa utca sarkán letettem Groszmann Lili plakátjára a követ és meggyújtottam a mécsest, a menetünket biztosító rendőr úr befejezettnek nyilvánította a demonstrációt.
Ketten gyalogoltunk 17.31 kilométert Cserépfaluból Mezőkövesdre, hogy emlékezzünk egy nagyot a holokauszt cserépi és kövesdi áldozataira.
1944 májusában, júniusában emberek rengeteg embert megöltek. A 18. század végén létrejött, és hetven évvel ezelőtt még mintegy ezer fős környékbéli izraelita hitközség megszűnt. Nincs. Nem él.
Az egykori gettó területén, a Diófa utca egyik fája alatt megköszöntem a rendőr urak munkáját. Hárman voltak, két autóval kísértek minket az egész úton, állati jófejek és rendesek voltak. Szóval éppen indultunk vissza ki merre lát, amikor történt valami.
A Hársfa utcában egy anyuka tolt egy gyerekkel teli babakocsit, mellette két 6-8 évesforma gyerek és egy apuka, ahogy a könyvekben meg van írva egy család. A nagy interneten olvastak a megemlékezésről és eljöttek. Örültek és mosolyogtak.
És akkor most az írást abba is hagynám. Ha nem gond.
Groszmann Miklós 1903-ban született Cserépfaluban és 1972-ben halt meg Budapesten? Talán kijelenthetem, hogy ő túlélte a holokausztot. Ez teljes bizonyossággal akkor jelenthető ki, ha majd elmegyek a fővárosi XII. kerületi hivatalba és megnézem, hogy a 72-es bejegyzésnek mi volt az alapja. Az biztos, hogy Groszmann Miklós nem szerepel az áldozatok listáján.
Forrás: Anyakönyv, Cserépfalui Közös Önkormányzat Hivatal