2022-ben is elmentünk gyalog Noémivel Mezőkövesdre az egykori gettóhoz, a Hársfa és a Diófa utca sarkára, ahová 1944 májusában a Schwartz és a Groszmann család lovaskocsival érkezett, majd Diósgyőr és Auschwitz volt a végállomás.
Noha csinálok mindig eventet és szólok is pár embernek, hogy lesz ez az emlékezés, rajtam, és Noémin kívül ez a séta mást nem érdekel. Ezt azért írom le mert bánt a dolog. 2020 óta 5 ember vett részt a sétán, ebből én vagyok 3 🙂
Persze bánatomban nem ugrok be Groszmannék kútjába, ahol mint tudjuk egy csomó petróleumot hagyott 1944-ben a falura Bánatos Jóska, azaz Groszmann Jószef. 🙂
A Mezőkövesden 4 éve elhelyezett emlékkövet valaki azóta elvitte, lett helyette egy csomó féldecis pálinkásüveg. Majd pótoljuk hamarosan a követ, sőt lesz egy igazi emlékkő is ott. Szkárosi Endrével kezdtük ezt az emlékkő projektet, sajnos már nélküle fogom befejezni.
Május 22-e helyett, ezúttal május 29-én gyalogoltunk, nem tudtam kilogisztikázni a fiam délutáni focimeccse miatt, ezért halasztottam el egy héttel a sétát. Másik változás, hogy reggel nyolckor indultunk tíz óra helyett, a tavalyi eső most is majdnem lecsapott, de legalább nem égtünk meg a melegben.
Jövőre május 21-én tizedik jubileumi alkalom lesz, gyertek!
Amikor visszaérkeztünk a busszal Cserépfaluba, várt egy üzenet a házam tornácán, hogy Groszmann Lili miatt keresnek, de erről majd a galéria után.
KÉPGALÉRIA:
CSERÉPFALU
KÖNYVMEGÁLLÓ, CSERÉPFALVI EMLÉKSZOBA, GROSZMANN HÁZ, EMLÉKTÁBLA, SCHWARTZ HÁZ, TÚRAKEZDET
BOGÁCS, MEZŐKÖVESD, EMLÉKTÁBLA, TAUBER HÁZ, HÁRSFA-DIÓFA SARKA. VIASZGYERTYA, KŐ NÉLKÜLI EMLÉKHELY