4. Groszmann Lili Nap

Na akkor jöjjön a szokásos felhívásos poszt, ami az utolsó ilyesmi lesz.

2014 tavaszán megdöbbentem, elképedtem, rácsodálkoztam azon/arra, hogy semmit nem tudok Cserépfalu 1944 májusi eseményeiről. Olyan irtó hülyén éreztem magam, mintha egy fal mögött éltem volna huszonévig, mely fal mögött irtózatos dolgok voltak elhallgatva, letakarva, eltüntetve.

Akkor eldöntöttem, hogy egyrészt, mindent tudni akarok, mely tudást meg fogok osztani mindenkivel azaz blog, másrészt évente le fogom gyalogolni azt a távot, amit 1944-ben is megtettek a cserépiek. Két családot 73 éve ilyenkor gyűjtöttek be Cserépfaluból, felpakolták őket egy kocsira, és elvitték őket megölni.

Az elmúlt három évben sok mindent megtudtam, majd Istvánnal együtt már közösen osztunk meg minden tudást. Megtaláltuk a temetőt, tudjuk nagyjából kik voltak ők, mit csináltak. Voltak túlélők is, és persze emlékezők ma is vannak Cserépben. A kutatásunk kitört már Cserépből rendesen, újabb temetőket találtunk, és még jobban nem értem, hogy a francba történhetett ez az egész így az emberrel. Mégsem lennénk emberek? Megmaradtunk állatnak?

A sétát bejelentettem a rendőrségen mert közterületeket használunk, meghívtam közéleti embereket, környékbeli polgikat, közéleti személyeket, csak úgy céltalanul. Az első sétán egy haverommal mentünk, majd a második jöttek István haverjai, a harmadikon viszont velem tartott egy “igazi” cserépi. Megvontam a következtetést. Rajtam és pár emberen kívül, ez az egész senkit sem érdekel a környéken. A környéken sem. Látva múlt héten a tiszaszentimrei zsidó temetőt, nem áll olyan rosszul Cserépfalu ebben az emlékezés-szocializációban. Kevesen vagyunk sokan.

Idén megkértem a rendőrséget, hogy tekintsenek el a biztosítástól, inkább költsék az adófizetők benzinjét bűnözők felkutatására, ne kelljen pár embert követniük az aszfalton 2017. május 21-én.

Jövőre nem lesz semmilyen körítés, vagy ahogy tanult kollégám mondaná: nem lesz habverés. Nem hívok senkit sehová, csinálok FB-eventet reája, és 2018. május 20-án újra nekiindulok, mert így döntöttem.

Na és akkor itten van az utolsó felhívó szöveg:

2017. május 21-én 17 kilométert sétálunk Cserépfaluból Mezőkövesdre.

Negyedik alkalommal beszélgetünk az életről, azokon a helyeken végigsétálva, ahol 1944-ben a mezőkövesdi gettóig vittek cserépi családokat parancsszóra.

Rövid faluséta során az 1944-ben deportáltak házait érintjük, majd a budapesti holokauszt emlékmű alkotójának, Pauer Gyulának bronzból készített könyvszobrát, a templomkertben található emlékoszlopot és a zsidó temetőt tekintjük meg. Ezután a Cserépfalutól 17 kilométerre lévő Mezőkövesdig, az akkori gettó területéig gyalogolunk. 16 óra körül érünk a mezőkövesdi Hársfa Diófa utca sarkára. Hetvenhárom éve többek között a Groszmann és a Schwartz család is megtette ezt a távot. Ezután Miskolcra vitték, majd Auschwitzba deportálták őket.

Az út során a helyi zsidóság két kutatója, Tóth Péter és Balázs István beszámol a 2014-ben kezdődött kutatás eredményeiről, melyet a Groszmann Lili blogon publikálnak magyar nyelven.

Program:

10.00 Cserépfaluból, a Cserépfalvi Könyvmegállóból indul az emlékező faluséta – Pauer Gyula könyvszobra, Groszmann-ház, Schwartz-ház, II. világháborús emkéloszlop, Zsidó temető.
11.30 Bogács Kotyogó kávéző
16.00 Mezőkövesd – Diófa utca Hársfa utca sarkán, az egykori gettóban emlékezés.
Bárki csatlakozhat.

A plakát Győri Márton festőművész irtó klassz festményéből keletkezett.

Külföldösösök

Van itten ez a törvényjavaslat, mely szerint egyes civil szervezetekre ráraknak a jövőben egy bélyeget jól látható helyre, hogy ez a civil szervezet külföldi pénzből lett vala támogatva. Mert a külföldi pénz, az nagyon gyanús pénz ám! Olyan, mintha egy zsérci adna pénzt egy cserépinek, vagy egy Holdbéli ufő Pataky Attilának. Pedig a civil szervezetek tök átláthatók, a birosag.hu-n ott vannak a beszámolók, bejövő és kimenő pénzek, tisztségviselők, minden alapadat, de az nem elég.

Megkülönböztetett jelzéssel ellátott külföldösök lesznek Magyarországon. Nagyon veszélyes irány az ilyen.

Ha lesznek pályázatok civileknek, gondolom lesz majd egy új kategória: külföldről pénzelt civilek kategória. Vagy egyszerűen, akit külföldről támogatnak, az ne pályázhasson hazai pénzekre. Külföldről kapsz lóvét? Akkor neked itthon kuss legyen. És természetesen az adó 1 százalékára se legyen jogosultak a külföldösök.

Aztán jöhet a 2. 3. külföldösös törvény, a következő években. A tisztségviselők is viseljenek megkülönbözetett jelzést. A kabátjukon valami szalagot ősi kereszttel. Aztán, ugye a tanulás is fontos. A külföldösös civilek csak meghatározott százalékban járhassanak egyetemre. CEU-ra nem persze, mert az annyira középkor. A külföldösös csinálja amit akar otthon a négy fal között, de leginkább ne magyar falak között.

Na jó abbahagyom, van ebben a törvényben még lehetőség, úgyis átmegy csont nélkül a falon.

Mi nem vagyunk civil szervezet még, de nagyon elgondolkodtam azon, hogy érdemes-e itthon civillé válni. Olyan hivatásos civillé, szervezettel, adószámmal, éves beszámolóval, iroda, számítógép, jó kocsi, nagymellű nők, működési költség, puccparádé.

Nemrég kaptunk 50.000 forintot Amerikából, utaljuk vissza inkább, nehogy kiderüljön, hogy mink külföldösök vagyunk? Vagy találkozzunk semleges helyen kikapcsolt mobilllal, és fogadjunk feketén támogatást valamelyik óceáni szigeten? Aztán persze titokban feketén kovácsoltassuk meg a temetőbejáratot Cserépfaluba. Éjszaka.

Nem vagyok ideológiailag sem képzett, mégis megpróbálom megfejteni a javaslat indoklását.

ismeretlen külföldi forrásból juttatott támogatások alkalmasak lehetnek arra, hogy külföldi érdekcsoportok e szervezetek társadalmi befolyásán keresztül saját érdekeiket, nem pedig közösségi célokat érvényesíthessenek Magyarország politikai és társadalmi életében, továbbá figyelemmel arra, hogy ez veszélyezteti az ország politikai, gazdasági érdekeit, a törvényes intézmények befolyásmentes működését, valamint hozzájárulva a pénzmosás és a terrorizmus elleni küzdelem nemzetközi erőfeszítéseihez

Ez azt jelenti, hogy ismert forrásból kapott támogatás nem lesz alkalmas arra, hogy külföldi érdekcsoportok saját érdekeire használják ki a Groszmann Lili kutatást?

Ezek a folyamatok fokozottan veszélyeztethetik Magyarország nemzetbiztonságát és szuverenitását.

Gondoljunk bele. Micsoda veszélybe sodorhatja az ország szuverenitását egy-két-három egyiptomi pénzből felújított zsidó sírkő?

Kb 20 éve léptem bele a civilségbe, mint olyanba az egyetemen. Volt egy tanárom, felrajzolt a táblára egy Mercedes jelet. Belerajzolta a forprofit, a nonprofit és az állam szeletét a nagy karikába. Úgy tanultam, hogy az állam legyen a legkisebb rész, aztán a többi alakul. Lényeg, hogy az állam olyan keretet adjon a profitot termelőknek és nonprofitoknak, hogy minél egyszerűbben mehessenek előre. Az állam egy szolgáló valami.

Nos ez itthon jelenleg tök máshogy megy. Az adófizetők pénzén ülő állam tömi a forprofitokat, és ugyanúgy tömi kicsiben a nonprofitokat. Azokat persze, akik nem veszélyeztetik Magyarország nemzetének a biztonságát. Azt a biztonságos levest, ami melegszik a tábortűznél, valahol ott hátul.

Felesleges nonprofitálni jelenleg Magyarországon.

A törvényjavaslat irtó nagy szemétség.

Támogatást banki átutalással a kutatás részére
Tóth Péter fogad a  Raiffeisen Banknál vezetett
12010532-00732641-00100000 
számú bankszámlaszámán.

SWIFT CODE: UBRTHUHB
IBAN: HU50 1201-0532-0073-2641-0010-0000

Kérjük, hogy a közleménybe írd be a támogató nevét, és azt is jelöld kérlek, hogy kitehetjük-e a posztba. IGEN-NEM.

Jobb a békesség 🙁