Egy egyszerű, “találtam egy dokumentumot a neten és megmutatom” típusú posztból most valami egészen más lett. Egy zsidó dokit megpróbálnak kimenteni a biztos halálból 1944-ben, mert különben veszélybe kerülhet az egészségügyi ellátás a városban. Banális? És mi van ha a doki amúgy ügyvéd? És akkor mi van, ha mégis doktor a doktor? A poszt írása közben eszméltem rá mi is történt. Átírhattam volna az egészet. De nem. Maradjon így realtime-ban.
Itt kezdődik.
A tavalyelőtti kerek évforduló egyik projektje volt a Magyar Nemzeti Levéltár Szomszédaink voltak című online kiállítása. Volt Facebook is hozzá, de a lényeg:
Látogatóink a Magyar Nemzeti Levéltárban és tagintézményeiben fellelhető, a holokausztra, illetve az egész vészkorszakra vonatkozó dokumentumokból láthatnak hét témakörbe rendezett online kiállítást. Olvass Tovább MNL.HU
A Magyar Elektronikus Könyvtárban frissen felkerült Szomszédaink-kötet kapcsán került elő az MNL oldala.
Rákerestem a közzétett dokumentumra, és találtam is egy mezőkövesdi levelet. Vagyis kettőt.
A Kifosztás, gettósítás, élet a gettóban rovatba került be dr. Abonyi István tüdőbeteg szakorvosról szóló két dokumentum 1944-ből. Ezt írják:
A kiemelkedően közérdekű munkakört betöltő zsidó vallású szakemberek sem mentesültek a munkaszolgálat alól, többnyire eredménytelenül próbált a foglalkoztatójuk nélkülözhetetlenségükkel érvelve segíteni az érintetteken.
Az első dokumentumot 1944. június 6-án írta meg az alispán a Honvéd Kerületi Parancsnokságnak. Dr. Abonyi Istvánt a munkahelyére kérik vissza a jolsvai munkatáborból, mert veszélyben van a betegellátás Mezőkövesden.
1944. június 5-én számolták fel a mezőkövesdi gettót, és vitték az ottaniakat Miskolcra, majd Auschwitzba. Bár dr. Abonyi István a jolsvai táborban volt ekkor, mindenképpen furcsa, hogy Mezőkövesd “zsidótlanításának” másnapján írták a levelet.
A választ majdnem két hónap múlva, 1944. július 22-én a Belügyminisztérium küldte. Ebben azt írják, hogy a Honvédelmi miniszter arról értesítette Dr. Kolozsváry miniszteri osztályfőnököt, hogy a
a kérelmet nem találta teljesíthetőnek
V/3. 7 tema IV. 810-b. 11966-1944. -b
Ennek oka nagyon triviális: a mezőkövesdi doktort időközben megölték.
Dr. Abonyi István 1885-ben született Füzesabonyban, neve szerepel a Mezőkövesdi zsidó hitközség áldozatai elnevezésű kiadványban, a Yad Vashemben is több emléklapon ott a neve, 1944 júniusában ölték meg Auschwitzban. Még az is lehet, hogy Abonyi doktor nem is doki volt, hanem jogász. Mert a Yad Vashem adataiban többször kerül elő a lawyer szó. A Yewishgen-oldal két Istvánt is említ, egy dokit és egy ügyvédet.
A Yad Vashem adatbázisát amúgy irtó nagy forráskritikával kell kezelni.
Abonyi István eredetileg Róth István volt, édesapját Róth Dezsőnek vagy Sámulnek említik a Yad Vashem adatbázisában. dr. Róth Dezső ügyvéd szerepel egy egri újságcikkben.
Mivel Füzesabonyban született Róth István, ezért változtatta a születési helynévre utaló Abonyira a nevét. A névváltoztatásokról pont most készül egy nagyobb poszt.
Na de mit találtam az Arcanum digitális tárban? Abonyi István ügyvédet!
Ez egy öszeollózott kép, a Budapesti Közlöny 1920-as és 1944-es kiadványaiból.
Abonyik a Budapesti Közlönyökben
Dr. Abonyi László és dr. Abonyi István mezőkövesdi ügyvédeket törölte a névjegyékből a Miskolci Ügyvédi Kamara. Dátum: 1944. május 25. A gettósítások 1944. május 17-én kezdődtek meg a megyében! Tehát.
Azt gondolom, hogy Abonyi ügyvéd urat orvosdokinak hazudta be az alispán, hogy megmentse a haláltól.
Rosszul gondolod Péter!
István kutatótársam küldte azt a dokumentumot, mely szerint mégis volt Abonyi Istán nevű doki Mezőkövesden.
Magyarország kereskedelmi, ipari és mezőgazdasági címtára 1931.
Magyarország kereskedelmi, ipari és mezőgazdasági címtára 1931
Tehát
- Abonyi István ügyvéd
- Abonyi István orvos
- Abonyi László ügyvéd
Az iraton említett István testvére is ügyvéd volt. Na de melyik Istváné?
A posztot folytatnunk kell a három mezőkövesdi Abonyi történetével.
Még Lászlóról annyit, hogy a Yad Vashem szerint Dr. Abonyi László 1902-ben született, a mezőkövesdi zsidó ingatlanokról szóló adatbázisunk szerint a mostani városi rendelőintézet helyén volt a lakásuk. Szintén a Yad Vashem szerint Lászlót 1945 május 22-én ölték meg egy ausztriai táborban.
Egy fotót is feltöltött valaki az adatbázisba Abonyi Lászlóról:
Nem élhetünk tudatlanságban.
Ezért is.