A ZSTM.hu, a Zsidó temetők Magyarországon elnevezésű fejlesztésünk kapcsán beállítottam egy temetői keresést a Google-ban, ami azt jelenti, hogy értesítést kapok a Google által megtalált releváns hírekről. A terv anno az volt, hogy a temetőkhöz is lehet csatolni híreket, de legfőképpen az érdekelt, hogy a tisztelt újságírók milyen típusú zsidó temetős híreket engednek be a hírek rovatba.
Az elmúlt négy hónap híreiből válogattam a posztban, szeretném ezt a rovatot havi rendszerességgel megírni.
Főbb téma a zsidó temetőknek nyújtott tavaszi pályázati forrás, sok megemlékezés volt a június végi emléknapon – tudósítás ezekről viszont nagyon kevés volt –, visszaemlékezésekben jelent meg a temető, Székhelyi József temetése kapcsán is címlapon volt a temető és persze a politikai kommunikációs térben is ott volt a temető. Miért ne lenne ott? “Lám, mi nem vagyunk antiszemiták, hiszen temetőkre adunk pénzt!” Haha.
Az MTI erről ilyen győzelmi jelentést írt nyáron:
A kormány egy hosszabb távú temető-felújítási program első részleteként, mintegy félmilliárd forintot különített el az idei évre, melyet a Magyarországi Zsidó Örökség Közalapítvány (Mazsök) oszt szét korábbi pályázati kiírása alapján. A temetőfelújítások a tervek szerint a hitközségek, a helyi önkormányzatok, iskolák közreműködésével zajlanak majd, és oktatási programok is társulnak hozzájuk.
32 híradás, harminckettő történet következik Bátaszéken keresztül Bajáig, Nagyváradtól Kolozsvárig, Frankfurton át a Salgótarjáni útig, és persze Tiszafüred is benne volt a hírekben. A lista nem teljes, és nem is akar az lenni, arra megvan a zsidó szervezetek sajtófigyelője, ha őket ez érdekli.
Visszafelé megyünk az időben. A címre kattintás után lesz majd a cikk.
1. Pótolhatatlan hiányzók Tiszafüredről (20190923)
Lebovits Imre részt vett egy mártír-emlékhely létrehozásában a tiszafüredi zsidó temetőben, majd a holokauszt emléknapok és a zsidó kulturális napok megszervezésében is, mára várossá vált szülőfalujában. Közben pedig sokat tett a zsidó-mentő emberek felkutatásáért, elismertetéséért. Könyvben is megörökítette emléküket, természetesen beágyazva a Horthy-korszak történetébe.
2. Viharkárok után felújítás és múltidézés: a szegedi zsidó temető (20190922)
A minap jelentette be a Szegedi Zsidó Hitközség elnöke, Lednitzky András, hogy az őszi fesztiválrendezvények mellett az ősszel a viharkároktól sújtott szegedi zsidó temetőt is igyekeznek felújítani a város önkormányzatának támogatásával. Ennek alkalmából tekintünk vissza a temető múltjára.
3. Kezdődik az őszi közgyűlési munka – 16 napirendi pontot tárgyalnak (20180921)
A Belvárosi és a zsidó temető helyreállítási munkáira is ma hagyhatnak jóvá forrásokat. A hitközségnek már utalt pénzt a város, utólag hagyhatják jóvá a képviselők 4 millió forintot, míg a Belvárosi temető esetében a felmérések szerint nagyjából 10,3 millió forintra becsülhetőek a vihar okozta károk, továbbá a hozzátartozóknak 7,2 milliónyi kára keletkezett. Ez utóbbi átvállalását még augusztus elején jelentették be
4. “Hazánk az egyik legbiztonságosabb ország a világon, ez óriási dolog” (20190920)
Úgy fogalmazott, „mi zsidó vallású magyarok vagyunk”, nem csak baloldaliak, hanem polgári gondolkodásúak egyaránt. „Szerves részét alkotjuk a nemzetnek, és örülünk, hogy a kormány anyagilag is támogatja az identitást építő tevékenységet. Budapesten ülésezhetett a Zsidó Világkongresszus, bőséges anyagi forrásból emlékezhettünk a holokauszt hetvenedik évfordulójára meghirdetett emlékévben, zsinagógák és temetők újulnak meg, imaházak épülnek határon innen és túl. Ezt nem lehet zárójelbe tenni”
5. 24 millió a temetők rendbetételére – pénteken szavazhat a helyreállítási forrásokról a közgyűlés (20190919)
Szeged – Tövestől csavart ki fákat a július 27-én Szeged nyugati részére lecsapó vihar, amely a Belvárosi temetőben 150 síremlék megrongálódásához vezetett, míg a szomszédos zsidó temetőben 33 sírban és épületekben okozott kárt. A közgyűlés pénteken szavazhat meg forrásokat a helyreállítási munkákra.
6. Fejlesztésről, ösztöndíjról döntöttek a képviselők (20180918)
Döntés született továbbá a zsidó temető kerítésének megépítéséről, amelyet külső (7 millió forintos) támogatásból finanszíroznak, valamint egy 134 négyzetméteres ingatlan megvásárlásáról a szennyvízcsatornázás befejezése érdekében. Rendkívüli támogatásban részesíti a város a közelmúltban tűzeset miatt jelentős kárt szenvedett bátaszéki állattenyésztőt is.
7. Téglakerítés a temető körül (20190918)
Nagyvárad – A 467 folyóméteren végighúzódó téglakerítés 2,5 méter magas, beton alapokkal és oszlopokkal. Ugyanakkor a zsidó temető is megfelelő bejárattal lett ellátva. A közel 100 ezer euró értékű, önerőből finanszírozott befektetés kivitelezője a bihari Zepek Construct cég volt.
8. Út épülhet a jángori zsidó temetőhöz (20190918)
Makó – Remélhetőleg már nem sokáig kell zötykölődve kerékpározniuk azoknak, akik ki akarnak látogatni a Makó határában lévő jángori zsidó temetőbe.
9. A Thorma János Múzeum adott otthont a Bács-Kiskun megyei NMI (20180915)
Kiskunhalas hat értéke: a Kiskunhalasi szégyenkő, a Kiskunhalasi izraelita temető, a Kiskunhalasi református, illetve a katolikus templom, a Csipkeház és a Csipkevarró szobor.
10. Várólistára került a bajai temető felújítási terve (20190914)
Egyelőre nincs pénz a Szegedi úti zsidó temető felújítására. A nyári hónapok történéseiről készített beszámoló szerint némi türelem és szerencse esetén van esély a sírkert állapotának javítására. Az ilyen célú pályázat ügyeit intézők júniusban hánypótlást kértek az áprilisi döntés alapján benyújtott tervekkel kapcsolatban. Augusztus derekán arról tájékoztatták az önkormányzatot, hogy a Magyarországi Zsidó Örökség Közalapítvány várólistára helyezte a bajai elképzelést, azaz annak megvalósítására csak felszabaduló forrás esetén juthat pénz.
11. Zsidó kulturális és sport célú építkezések a Józsefvárosban (20180911)
Végül a Fiumei Úti Sírkert délkeleti sarkában lévő Salgótarjáni Utcai Zsidó Temető ugyan jelenleg olyan romos, szintén évtizedek óta elhanyagolt állapotban van, de 2016-ban a Nemzeti Örökség Intézete (NÖRI) vette kezelésébe, azzal a céllal, hogy folyamatos rekonstrukció eredményeként a temető világörökségi színhellyé váljon, és a felújítás után legalább annyian látogassák, mint a prágai zsidó temetőt.
12. Frankfurt: impressziók a régi zsidó temetőről (20180910l
A Battonnstraße-i zsidó temető a legrégebbiek közé számít Európában. 1272-ben volt itt az első bizonyítható temetkezés – néhány korai sírkő tanúsága szerint. Jó zsúfolt lehetett, hisz a terület behatárolt, viszont a temető örök nyughely, így a sírokat bolygatni, elmozdítani nem lehet.
13. Meghosszabbítottuk pályázati felhívásunkat a Kozma utcai zsidó temető részleges útfelújítására (20180907)
A Budapesti Zsidó Hitközség (BZSH) pályázatot írt ki a Kozma utcai zsidó temető részleges útfelújítására!
14. Rekonstruálják a zsidó temetőt Berhidán (20180831)
Év végéig teljesen megújul a berhidai zsidó temető, melynek rekonstrukcióját, további gondozását az önkormányzat vállalta magára. A berhidai zsidó temető a város nyugati részén, a Vilonya felé vezető Veszprémi út bal oldalán, a Táncsics Mihály és a Rózsa Ferenc utca között terül el, közel 1300 négyzetméteren. A sírkertbe körülbelül a negyvenes évek eleje óta nem temetkeztek, így a közel hetven sírhelyet magába foglaló terület az elmúlt évtizedekben teljesen elhanyagolttá vált.
15. Célegyenesben az ortodox magántemető ügye (20180831)
A Kolozsvári Tanács szerdai tanácsülésén jóváhagytak egy körzeti városrendezési tervet (PUZ), amelynek értelmében a Kolozsvári, Feleki és Révkolostori Ortodox Érsekség „a létező temető helyén új temetőt hoz létre”. Egy közelben lakó személy kifejtette: hamis az az állítás, miszerint létező temetőt újítanának fel, hiszen a jelzett területen soha nem volt sírkert. Az érintett terület túl közel van a szomszédok területéhez, emiatt nem is javasolt temető létrehozása. Sajnos felszólalása eredménytelennek bizonyult. Volt olyan sajtókiadvány, amely „elsiratta” a Tordai út 154–156. szám alatti zsidó temetőt, hiszen a kérdéses PUZ a Tordai út 154A szám alatti területre vonatkozott. Schwartz Róbert, a Kolozsvári Zsidó Hitközség elnöke lapunknak tisztázta: az érintett területen soha nem volt zsidó temető, ezért nehezen feltételezhető, hogy egy már létező temető helyett alakítanának ki másikat.
16. Ingyenes vezetett séta a Salgótarjáni úti temetőben (20180829)
A Nemzeti Örökség Intézete (NÖRI) a Salgótarjáni utcai zsidó temetőben megtartott ingyenes sétával csatlakozik az Zsidó Kultúra Európai Napjához 2018. szeptember 2-án, vasárnap.
17. Valahol mindenki a saját fiatalságának a veteránja (20180829)
Hajdúnánás – Az egyetemen egy évfolyamtársamnak, aki történetesen zsidó, elmeséltem, honnan származom, ő pedig a legnagyobb meglepetésemre egészen megörült neki. Mint kiderült, többször is járt Hajdúnánáson az osztályával, mert megnézték egy rabbi sírját a helyi zsidó temetőben. Nagyon elkezdett izgatni, neki miért fontos az a szelete a városnak, amiről nekem fogalmam sem volt.
18. Szekszárdi rendőrség: a fordított horogkereszt több kultúrában pozitív jelkép (20180829)
Ezzel indokolta a hatóság, miért nem tekinti bűncselekménynek a zsidó temető melletti táblára felrajzolt (fordított) náci szimbólumot. A Tett és Védelem Alapítványhoz (TEV) idén májusban bejelentés érkezett, amely szerint a Szedres községben található zsidó temető angol nyelvű értesítő táblájára ismeretlen személy horogkeresztet karcolt. A bejelentő fényképet is küldött az ábráról.
19. Végső búcsút vettek Székhelyi Józseftől (20180826)
Székhelyi József temetése a Kozma utcai izraelita temetőben 2018. augusztus 26-án, vasárnap volt,
20. Zajlik a szegedi zsidó temető rendbetétele (20180823)
Összesen 31 sírkövet rongált meg a július végi vihar a szegedi zsidó temetőben. Ledniczky András, a Szegedi Zsidó Hitközség elnöke a Rádió 88-nak elmondta, a temetőt többnyire sikerült rendbe hozni, de a kidőlt és összevágott fákat még nem sikerült elhordani. Hozzátette, azért is vannak nehéz helyzetben, mert kevesen dolgoznak a temetőben.
21. „Mert silány embernek tartalak!” – Egy kézfogás elutasítása (20180808)
Gyula – Közéleti pályám lezárulóban van. Még éppen tart, de ettől teljesen függetlenül, a legalapvetőbb emberi gesztusként vettem és veszek részt minden év június utolsó hétvégéjén az Auschwitzba hurcolt és ott döntő többségében elpusztított egykori gyulai zsidók emléknapján, a helyi izraelita temetőben.
22. Amerikai elismerés a magyarországi zsidó temetők helyreállításáér (20180803)
A magyarországi zsidó temetők felújítása érdekében tett magyar kormányzati erőfeszítéseket méltatja az Örökség Alapítvány a Zsidó Temetők Megőrzéséért (HFPJC) nevű, New York-i székhelyű szervezet, amelynek Orbán Viktor miniszterelnök részére is megküldött állásfoglalását Havasi Bertalan, a kormányfő sajtófőnöke juttatta el szerdán az MTI-nek.
23. Emlékek és táblák Nyíregyházán (20180725)
Az emlékező utat Tiszaeszláron kell kezdeni. Valószínűleg nem szokványos esemény arrafelé, ha egy magamféle szakállas alak Solymosi Eszter sírkő formájú emlékműve, majd a zsidó temető után érdeklődik egymás után öt embertől.
24. Egyedülálló zsidó temető rejtőzik a cseh-lengyel határ közelében (20180724)
A sírkövek csak erre a szűkebb régióra jellemző sziléziai-lengyel stílusban készültek a XVII. századtól. A temetőben, amely egy Osoblaha nevű cseh kisvárosban található, 313 sírkő marad meg, eredetileg legalább 1200 lehetett – olvasható a jewish-heritage-europe.eu beszámolójában
25. Az 1944-ben elhurcolt zsidó polgárokra emlékeztek Veszprémben (20180624)
A rendezvény a Holokauszt-emlékműnél kezdődött, majd az egykori gettók helyén folytatódott, és az Alsóvárosi temetőben emléktábla-újraavatással és istentisztelettel zárult.
26. A Shoá nem zsidó, hanem magyar ügy (20180624)
A Shoá 74. évfordulóján emlékeztek meg a holokauszt hatmillió európai, hatszázezer magyar és hatezer somogyi áldozatáról a kaposvári zsidó temetőben, ahol gyászistentiszteletet is tartottak.
27. Megemlékezéseket tartottak a zsidóság elhurcolásának évfordulóján (20180624)
A magyar holokauszt Békés megyei áldozatairól megyénkben is több településen megemlékeztek.
28. Védtelen temetőink – történelem, állapot és jövőké (20180619)
Doktori kutatásaimban a XVIII. századi magyarországi zsidó temetőkkel foglalkozom, alábbiakban ennek örökségvédelmi vonatkozású tapasztalatait közlöm dióhéjban.
29. A mártírokra emlékeztek a fehérvári zsidóság deportálásának 74. évfordulóján (20180617)
A székesfehérvári zsidó temető Mártír Emlékcsarnokában emlékeztek meg vasárnap a 74 esztendővel ezelőtt Fehérvárról és Fejér megyéből deportált mintegy 3 ezer mártírról. A Székesfehérvári Zsidó Hitközség megemlékezésén az istentiszteletet Darvas István, főrabbi és Zucker Immánuel, főkántor vezette.
30. A pilisvörösvári zsidó temető (20180614)
Zsidó temetőkkel, sírfeliratokkal kapcsolatos sorozatunkban, ezúttal a pilisvörösvári zsidó temető néhány érdekes sírfeliratát adjuk közre.
31. Miről árulkodnak a zsidó temetők sírfeliratai? (20180612)
A zsidó temetők sírkövei a történelem hosszú szakaszáról, generációk hosszú soráról szolgáltatnak hasznos információkat. A 18. században létesült pilisvörösvári zsidó temető példáján mutatjuk be, hogy pontosan milyeneket.
És végezetül egy 1918-as hadinaplót is talált a Google egy zsidó temetésről, melyet 2018 június 11-én tettek fel a Honvedelem.hu-ra.
32. 1918. június 11-13.
A városon kívül a zsidó temető bejárata előtt állapodunk meg. Erős kerítéssel van bekerítve, mint egy vár. A koporsót kívül veszik le és egy kis ajtón át viszik be egy a kerítés frontjába épült házba, ahol a temetőőr lakása is van. Mind roppantul elfáradunk, s ki-ki ahova letelepedett, ott ragad a földön ülve vagy heverve a homokban. Mondják, hogy odabent a holtestet levetkőztetik, megmosdatják, megvarrják, halotti ruháját, s úgy fektetik vissza a koporsóba, ami órákat vesz igénybe. A városból kocsin zsidó asszonyok jönnek, akik a halotti ruhát fogják varrni, ezek bemennek a házba, jönnek zsidó lányok, is ezek kívül maradnak.